برجام چیست به زبان ساده ؟ گام سوم برجام ، پروتکل الحاقی برجام
آبان 11, 1398
نرخ کرایه و فاصله شهرهای عراق کربلا ، نجف ، کاظمین ، سامرا
آبان 13, 1398

سرانجام برجام چیست؟ گام چهارم ایران و بند 36 و 37 برجام و FATF چیست؟

صفحه اصلی سایت بعثت گشت توانا
سرانجام برجام چیست؟ چه اتفاقی می افتد؟  ایران و اروپا و آمریکا چه رفتار متقابلی را در خصوص برجام خواهند داشت؟

به عقیده نیکلای الکساندرویچ کوژانوف، ایران شناس، استاد دانشکده اقتصاد جهانی و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه خروج از برجام برای ایران لازم نبوده و غیر سازنده است. در واقع اگر مقامات ایرانی از لغو نظارت بر وظایف برجام اطلاع دهند ، عملا بهانه دیگری برای مخالفین خود برای اعمال فشار بیشتر فراهم می کنند. موضع غیر موافق اروپا، روسیه و چین بر این ایده استوار است که برجام حفظ خواهد شد.
کوژانوف خاطر نشان کرد که برای آینده برجام، احتمال سناریوی دیگری وجود دارد:
اگر طی ۴ ماه ایرانی ها هیچ گونه جنبشی را از طرف اروپاییان در ارائه کمک موثر (برای مقابله با فشار آمریکا) نبینند، به تدریج در اجرای برجام کوتاهی می کنند. آنها ممکن است سطح غنی سازی اورانیوم را بیشتر کنند، تا با اعصاب دیگران بازی کرده و محرک دیگری برای روسیه، چین و اروپاییان می سازند برای اینکه ما به نوبه خود فعال تر در مقابل آمریکایی ها حاضر شویم.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران

به‌رغم آنکه مسئولان دولتی هنوز جزئیاتی را به صورت رسمی در خصوص گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام اعلام نکردند ولی با بررسی سه گام برداشته شده ایران و کنار هم گذاشتن اظهارات مسئولان می‌توان احتمالاتی را در خصوص گام چهارم مطرح کرد.

اولین اظهارنظری که از آن می‌توان به مفاد گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام پی برد ، سخنان علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه حضور در کمیسیون آموزشی مجلس شورای اسلامی است. وی در این نشست خبر رونمایی از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژ IR۶ طی روزهای آینده را اعلام کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین افزود: طی یک ماه آینده یعنی تا زمان پایان گام سوم کاهش تعهدات برجامی، نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت پنج هزار و ۶۰۰ سو اضافه می‌شود که در نتیجه ۴۵ درصد به ظرفیت غنی‌سازی کشور اضافه می‌شود.

صالحی تصریح کرد: ایران قبل از برجام دو هزار و ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده داشت که در حال حاضر این میزان یک هزار و ۷۰۰ یا ۸۰۰ کیلو است. در نتیجه در حال رسیدن به ظرفیت قبل از برجام هستیم.

این خبر از آن جهت مهم بود که طبق توافق هسته‌ای ایران باید در هشتمین سال اجرای برجام دست به چنین اقدامی می‌زد و حالا به نظر می‌رسد مسئولان کشور با چنین کاری که هم درصد غنی‌سازی و هم ظرفیت آن را بالا می‌برد، می‌خواهند به اروپاییان هشداری جدی بدهند.

بر همین اساس برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به این موضوع که نزدیک به دو ماه از این اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گذرد و تاکنون این اقدامات عملیاتی نشده است، قرار است ایران رونمایی از این زنجیره را تحت عنوان گام چهارم اعلام کند.

برجام و کشورهای 5+1 و گام سوم

راکتور آب سنگین اراک

علاوه بر این، بحث راکتور اراک دیگر بخش صحبت‌های رئیس سازمان انرژی اتمی بود که صالحی خاطرنشان کرد: قسمت ثانویه راکتور آب سنگین اراک که بخش عمده این پروژه است، به زودی راه‌اندازی می‌شود. همچنین ماشین ناقص جابجایی سوخت آن نیز تکمیل خواهد شد.

فرانسه و گام چهارم ایران

وزیر امور خارجه فرانسه در سخنانی در کمیته روابط خارجی پارلمان فرانسه با اشاره به ضرب‌الاجل ایران برای آغاز چهارمین گام برجامی خود گفت ایران و آمریکا یک ماه دیگر برای آمدن به میز مذاکره فرصت دارند.  این اظهارات که در میان ناظران و

تحلیلگران سیاسی به عنوان نوعی تهدید به خروج از برجام ارزیابی شده امروز در فضای رسانه ای کشور بازتاب گسترده ای داشته است.

بند 36 و 37 برجام چه می گوید؟

بنا بر نظر سعید جلیلی، عضو هیئت نظارت بر برجام:

طبق بند 37 برجام در صورت شکایت ایران از طرف مقابل به شورای امنیت نتیجه آن این است که ظرف 30 روز مفاد قطعنامه‌های سابق شورا مجددا اعمال خواهد شد!
عضو هیئت نظارت بر برجام ادامه داد: اما طبق بند 36 برجام در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، «حق ایران» است که توقف کلی یا جزیی به تعهدات خود بدهد. این «حق» باید تثبیت و به طرف اروپایی تفهیم شود. اجازه ندارند در حالی که یک طرف شانه از زیر بار تعهدات خود خالی کرده، برای ایران باید و نباید بگویند.
مسئول سابق تیم مذاکره هسته‌ای کشورمان تصریح کرد: سران سه کشور اروپایی باید جواب دهند بر چه مبنایی به جای محکومیت آمریکا و به جای اینکه رفتار آمریکا را در شورای امنیت محکوم کنند، گستاخانه به خود اجازه می‌دهند بیانیه بدهند و بگویند ایران باید انجام تعهدات خود را ادامه دهد؟
وی گفت: سران سه کشور اروپایی باید تفهیم شوند طبق بند 36 برجام حق ایران است که اجرای کلی یا جزیی تعهدات خود را متوقف کند و اگر دولت اجرای این تعهدات را به هر دلیلی ادامه می‌دهد، سه دولت اروپایی بایتور کربلا ارزان - تور کربلا 4 شبهد بدانند انجام این تعهدات وظیفه ایران نیست و نباید موجب گستاخی و زیاده خواهی طرف اروپایی شود.
جلیلی تصریح کرد: امروز باید هم برای سه کشور اروپایی و هم برای تمام جامعه جهانی تبیین شود که علیرغم انجام کامل تعهدات از سوی ایران رفتار آمریکا بسیار فراتر از مصداق عدم پایبندی اساسی به برجام است و لذا طبق بند 36 برجام توقف کلی یا جزیی اجرای تعهدات، حق ایران است.

اصلا FATF چیست؟

FATF  یک قرارداد نیست، یک سازمان بین دولتی است. « گروه ویژه اقدام مالی» (Financial Action Task Force  – FATF) در سال 1989 به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی 7» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

در این زمان، گروه ویژه اقدام مالی، تنها 16 عضو رسمی داشت و وظیفه‌ای که برایش در نظر گرفته شده بود این بود که روند پول‌شویی در دنیا را بررسی کند، در سطح ملی و بین‌المللی بر نحوه اجرای قوانین و فعالیت‌های مالی کشورها نظارت و استانداردهایی برای مبارزه با پولشویی طراحی کند.

مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.

خطرات پیوستن به FATF

از سوی دیگر، ممکن است شنیده باشید که تعهدات کشورها به FATF الزام آور نیست و این سازمان بین الدولی تنها حاوی 49 توصیه است (40 توصیه مربوط به پولشویی و 9 توصیه برای مبارزه با تروریسم) و با توجه به آن توصیه هاف تنها هدف این سازمان، شفاف سازی و تعیین وضعیت ریسک سرمایه گذاری در آن کشور است. اما واقعیت این است که با پیوستن به FATF، کشورها موظف به ارایه اطلاعات مربوط به تراکنش های مالی در کشور خود هستند. هرچند ظاهرا این اقدام در راستای شفاف سازی است، اما آسیب پذیری نظام مالی کشور گزارش دهنده را به دنبال دارد و نیز کشورهای موسس می توانند با ایجاد تحریم ظالمانه برای افراد و شرکت های آن کشور، کشور متعهد شده را ملزم به محدود سازی تراکنش های مالی افراد تحریم شده نماید .

آیا شرکتهای خارجی به خاطر FATF از ایران رفتند ؟

در پاسخ به این سوال باید بررسی کرد که آیا موضوع عدم اجرای توصیه های FATF  در اعمال تحریم ها موثر است یا خیر. به عنوان مثال، شرکت توتال بخاطر ترس از اینکه فعالیت هایش در ایران منجر به حمایت از تروریسم می­‌شود از اجرای تعهداتش سرباز زد یا شرکت پژو با ترس وقوع پولشویی در ایران همکاری خود را با خودروسازان ایرانی قطع کرد؟! و یا خروج این شرکت ها از ایران بدلیل اعمال فشار از جانب آمریکا صورت گرفت؟! پاسخ قطعا گزینه دوم است.

تاثیر برجام بر روی تور کربلا؟

شاید در نگاه اول این تیتر ابهام آمیز باشد؟ برجام و FATF و آب سنگین اراک چه ارتباطی به تور کربلا دارد؟

ولی واقعیت این است که برجام با تور کربلا رابط دارد. چرا؟ چون تور کربلا نیز مانند هر تور دیگری مستلزم هزینه است. در شرایطی که آمریکا از برجام خروج کرده و رشد اقتصادی ایران تقریبا صفر گردیده است نقدینگی مردم کاسته شده است.

طبیعی است که در چنین شرایط بد اقتصادی و گرانی اولویت با هزینه های ضرروری است و بعد سایر موارد چون تور کربلا و  . . .

امروزه بسیاری از مبادلات به سمت تهاتری شدن پیش میرود. زمین میدهی ماشین می گیری یا ملک میدهی و سیب زمینی میگیری و . . .  حال باید دید آیا دفاتر مسافرتی میتوانند به عالم تهاتر ورود کنند تا شرایط قدری برای مسافرین تور کربلا  فراهم شود.

بعثت گشت توانا به عنوان مجری مستقیم تور کربلا در خدمت هموطنان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از تاریخهای اعزام و نرخ انواع تور کربلا هوایی و زمینی اعم از تور کربلا کوتاه مدت 2 شب و 3 روز یا تور کربلا 3 شب و 4 روز یا تور کربلا 4 شب و 5 روز یا تور کربلا 6 شب و 7 روز یا تور کربلا 7 شب و 8 روز با شماره های 88749000  – 09106884228 تماس برقرار نمائید.

 

تور کربلا هوایی 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.