آثار انسان سازی عزاداری امام حسین (ع)
شهریور 12, 1397
چرا شمر سر امام حسین(ع) را از پشت برید؟
شهریور 26, 1397

فرمان حمله عمومی به خیمه‌های امام حسین(ع)

در لهوف ابن طاووس و امالی صدوق ذکر شده که عمر بن سعد، پس از دریافت نامه عبیدالله بن زیاد، احساس کرد، اگر در مبارزه با امام حسین(ع) تعلل بورزد، موقعیت خویش را از دست خواهد داد و شمر به جای او به فرماندهی سپاه خواهد رسید. بدین جهت در عصر تاسوعا بدون هیچ گونه اخطار قبلی و با دست پاچگی تمام فرمان حمله عمومی به سوی خیمه‌های امام حسین(ع) را صادر کرد.

وی با گفتن «یا خیل الله ارکبی و بالجنه ابشری» تلاش نمود تا کردار خویش را بایسته جلوه دهد و روحیات متزلزل سپاهیان را تقویت کند تا مبادا در نبرد با فرزندزاده رسول خدا(ص) دچار سردرگمی و سستی و پراکندگی گردند. سپاه کفر پیشه عمر بن سعد، یکپارچه به حرکت درآمده و به سوی خیمه‌های امام حسین(ع) هجوم آوردند.

امام حسین(ع) در این هنگام خیل عظیم سپاهیان دشمن را در روبروی خیمه‌های خود مشاهده نمودند.

آن حضرت، بلادرنگ برادرش عباس بن علی(ع) را طلبید و وی را به همراه بیست تن از یاران فداکارش چون زهیر بن قین و حبیب بن مظاهر به سوی سپاه دشمن فرستاد تا عمر بن سعد را ملاقات کرده و علت آتش افروزی‌های بی حاصل آنان را جویا شوند.

حضرت عباس(ع) به همراه یاران امام حسین(ع) به سپاهیان دشمن نزدیک شد و از سرکردگان آنان پرسید که منظور شما از این حرکت بی جا و غوغاها چیست؟ آنان پاسخ دادند: از امیر عبیدالله بن زیاد فرمان آمده است که باید بر شما عرضه کنیم و آن این است که یا در طاعت او درآیید و با وی بیعت کنید و یا آماده نبرد سرنوشت ساز باشید.

حضرت عباس(ع) فرمود: پس قدری تأمل کنید تا من این گزارش را به سرورم حسین(ع) برسانم.

حضرت عباس(ع) پیام دشمن را به امام حسین(ع) رسانید. امام حسین(ع) به وی فرمود: «به سوی ایشان برو و از آنان مهلت بخواه که امشب را صبر کنند و کار نبرد را به فردا واگذار کنند. چون دوست دارم در شب آخر عمرم مقداری بیشتر به نماز و عبادت بپردازم و خدا می‌داند که من به راز و نیاز با وی و نیایش در درگاهش چه قدر علاقمندم».

حضرت عباس(ع) مجدداً پیام امام حسین(ع) را به دشمن رسانید. عمر بن سعد که مظنون به مسامحه کاری شده بود و شمر را رقیب خود می‌دید، از درخواست امام حسین(ع) سرباز زد و گفت: «برای حسین، دیگر مهلتی نیست».

لیکن برخی از فرماندهان سپاه، از جمله قیس بن اشعث و عمر بن حجاج بر او اعتراض کرده و گفتند: اگر سپاهیان کفر و شرک از ما مهلت می‌خواستند، ما دریغ نمی‌کردیم ولی مهلت دادن به فرزندزاده رسول خدا(ص) دریغ می‌ورزیم؟ لازم است او را مهلت دهید.

عمر بن سعد، ناگزیر درخواست امام حسین(ع) را پذیرفت و پیام داد که یک شب را به شما مهلت دادم ولی بامدادان فردا اگر بر فرمان امیر، سر طاعت فرود نیاورید، فیصله کار را به شمشیر می‌سپاریم. در این هنگام، آرامش نسبی حاکم شد و هر دو سپاه به خیمه‌گاه خویش برگشته و منتظر فرارسیدن روز بعد شدند.

* بعثت گشت توانا مجری مستقیم تور کربلا هوایی – تور کربلا زمینی و تور سوریه با اعزامهای هفتگی کربلا – نجف و دمشق در هتلهای گروه VIP – ستاره دار – الف و ب در خدمت علاقمندان تور کربلا و تور سوریه می باشد.

تور کربلا هوایی 6 و 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

4.5 (90%) 36 votes

دیدگاهتان را بنویسید