معنی حماسه
تیر 20, 1397
بارگاه امام حسین (ع)
تیر 21, 1397

تاریخچه کربلا از ابتدا تا کنون

دو روز پس از حادثه عاشورا آبادانی شهرمقدس کربلا شروع شد.

– ۱۲ محرم سال ۶۱ ه ق. بنی اسد با هدایت امام سجاد (ع) بدنهای مطهّر امام حسین (ع) و فرزندان عز یزو یاران گرامی و حضرت عباس (ع) را به خاک سپردند.

– سال ۲۴۷ هجری قمری . منتصر عباسی پس از کشتن پدرش متوکل که کربلا را ویران کرده بود، بناهایی را در کربلا ایجاد کرد.

– سال ۳۷۲ هجری قمری. اولین دیوار دور حایر کشیده شد و مساحت آن به ۲۴۰۰ متر مربع رسید.

– سال ۴۱۲ هجری قمری. حسن بن فضل رامهرمزی وزیر، دومین دیوار را به دور شهر بنا کرد و چهار دروازه آهنی در اطراف آن نصب کرد.

– سال ۹۴۱ هجری قمری. شاه اسماعیل صفوی به زیارت کربلا رفت. نهر قدیمی را لایروبی کرد و بنای بار گاه حسینی را تعمیر و تجدید بنا کرد.

– سال ۹۵۳ هجری قمری. شاه سلیمان قانونی دور ضریح را تعمیر کرد و مزرعه هایی را که به وسیله شن و ماسه پوشیده شده بود به باغ تبدیل نمود.

– سال ۱۲۱۶ هجری قمری. پس از حمله وهابی ها، یکی از فرمانروایان هند، خانه ها و بازارهای زیبایی در کربلا ساخت و دیوار محکمی دور شهر کشید.

– سال ۱۲۱۷ هجری قمری. سیدعلی طباطبائی ، صاحب الرّیاض، سومین دیوار شهر را ساخت و شش دروازه برای آن قرار داد.

– سال ۱۸۶۸ میلادی . برابر با ۱۲۸۵ هجری قمری. مدحت پاشا، ساختمان ها و ادارات دولتی بنا کرد و شهر را گسترش داد.

– سال ۱۹۹۱ میلادی . در جریان انتفاضه آسیب های فراوانی به کربلا وارد شد. سرکوب قیام شیعیان عراق، نقاب را از چهره بی رحم صدام برکشید و سنگدلی او را نزد جهانیان آشکار ساخت . آثار گلوله های این کشتار هنوز هم بر دیوارهای زیر گنبد قابل مشاهده است.

– مساحت کربلا اکنون به حدود ۵۲۸۵۶ کیلومتر مربع می رسد و زمین های آن از شن و سنگریزه خالی شده و پر از باغ های زیبا شده است؛ آب فرات این باغ ها را آبیاری می کند. دو جاده اصلی به کربلا منتهی می شوند. یکی جاده بغداد به کربلا که از شهر مسیّب می گذرد و طول آن ۹۷ کیلومتر است و دیگری جاده ای است که به نجف می رود.

– از نظر عمران و سازندگی، شهر به دو قسمت کربلای قدیمی و کربلای جدید مجزا می شود. بخش جدید بناهای بزرگ و خیابانهای طولانی دارد و مؤسسات، بازارها، مدارس دینی و دولتی بسیاری در این قسمت وجود دارد.
* بعثت گشت توانا مجری مستقیم تور کربلا هوایی و تور کربلا زمینی با اعزامهای هفتگی کربلا و نجف در هتلهای گروه VIP – ستاره دار – الف و ب در خدمت علاقمندان تور کربلا می باشد

تور کربلا هوایی 6 و 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.