هتل انصار در کربلا و دسته بندی هتلهای عراق
آبان 18, 1398
توصیه ها ، وسایل ، لوازم و ملزومات سفر به کربلا چیست
فروردین 23, 1399

مقام و منزلت امام حسین و آثار گریه و مصیبت بر او

صفحه اصلی سایت بعثت گشت توانا

شناخت نهضت جهاني سالار كربلا در گرو شناخت مقام و منزلت امام حسين (عليه‏السلام) و هدف والاي آن حضرت (عليه‏السلام) است. از آن‏جا كه شناخت امام و هدف والاي امامت، ميسور انسان‏هاي عادي نيست، تحليل نهضت كربلا آن‏چنان كه شايسته است، مقدور افراد عادي و متعارف نيست؛ ولي به مقداري كه از بيان خود سيدالشهداء (عليه‏السلام) رسيده، مي‏توان مطالبي را در اين زمينه بيان كرد.

از رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) نقل شده است: علي (عليه‏السلام) از من است و من از علي؛ «علىّ منّى و أنا من علی» . نيز رسيده است: حسين (عليه‏السلام) از من است و من از حسين (عليه‏السلام)؛ «حسين منّى و أنا من حسين».

راز روايات ياد شده، اين است كه امامت، چون جانشيني نبوت است، از آن مقام منيع جدا نيست؛ چنان‏كه نبوت بي‏امامت سودي ندارد. اين انسجام و رفاي معنوي، نشان مي‏دهد كه آثار رسالت نبي اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) را بايد در زندگي امامان معصوم (عليهم‏السلام)، به ويژه در زندگي امام حسين (عليه‏السلام)، جست‏وجو كرد.

حسین زینت آسمان ها و زمین

همچنین دراخبار و روایات مشابه این نقل ها را فراوان می بینیم به عنوان مثال نقل شده است که روزی پیامبر اکرم(ص) به امام حسین(ع) که از در وارد شدند، فرمودند: «خوش آمدی ای زینت آسمان ها و زمین!» یکی از حاضران به نام ابی بن کعب [با تعجب] عرض کرد. یا رسول الله(ص)، آیا جز شما کسی دیگر هم زینت آسمان ها و زمین محسوب می شود؟ رسول خدا(ص) فرمودند: «ای ابی بن کعب، سوگند به آن که مرا به حق به پیامبری مبعوث کرد، همانا حسین بن علی(ع) در آسمان ها از روی زمین بیشتر شناخته شده است. نام او در عرش الهی این گونه نوشته شده است: “اِنّ الحُسینَ مِصباحُ الهُدی و سفینةُ النّجاة؛ همانا حسین مشعل هدایت و کشتی نجات است”.

آنقدر مقام و منزلت اهل بیت(ع) والا ست که پیامبر خدا(ص) حتی به دوستداران آنان بزرگواران نیز وعده بهشت داده اند از این رو در حدیثی از آنحضرت که در کتاب الأمالى ، صدوق ، ص 355 نقل شده، می فرمایند:”یا أیُّهَا النّاسُ هذا الحُسَینُ بنُ عَلِىِّ فَاعِرفُوهُ فَوَ الَّذی نَفسِى بِیَدِهِ إِنَّهُ لَفی الجَنَّةِ و مُحِبِّهِ فِی الجَنَّةِ و مُحِبِّی مُحِبِّیهِ فی الجَنَّةِ” اى مردم، این حسین، فرزند على است، او را بشناسید، سوگند به آن که جانم در دست اوست، او و دوستدارانش و دوستداران دوستدارانش در بهشت‌اند.

مقام و منزلت امام حسین (ع) و آثار گریه بر او

قسم خدا و مقام امام حسین

امام محمد باقر (علیه السلام) در حدیثی گهربار در خصوص مقام امام حسین (علیه السلام) نزد خدای متعال و قسم حضرت حق در این باره فرموده است:

حسين، بزرگ مرد كربلا، مظلوم و رنجيده خاطر و لب تشنه و مصيبت ‏زده به شهادت رسيد. پس خداوند، به ذات خود، قسم ياد كرد كه هيچ مصيبت‏ زده و رنجيده خاطر و گنهكار و اندوهناك و تشنه اى و هيچ بلا ديده ‏اى به خدا روى نمی ‏آورد و نزد قبر حسين (علیه السلام) دعا نمی كند و آن حضرت را به درگاه خدا شفيع نمی ‏سازد، مگر اين‏كه خداوند، اندوهش را برطرف و حاجاتش را برآورده می كند و گناهش را می بخشد و عمرش را طولانى و روزی اش را گسترده می سازد. پس اى اهل بينش، درس بگيريد!

سلمان فارسی و مقام و منزلت سید الشهدا

حضور پیامبر (ص) رسیدم، درحالی که حسین بر روی زانویش نشسته بود و رسول خدا (ص) به وی خیره شده و بین دو چشم او را می‌بوسید. حضرت خطاب به حسین (ع) فرمود: «تو آقا و بزرگ، فرزند مهتری؛ تو امام، فرزند امام و برادر امام و پدر امامانی؛ تو حجت خدا، فرزند حجت خدا، و پدر حجت‌های نه‌گانه‌ی خداوند از ذریه‌ی خود هستی که نهمین آنان قائم ایشان خواهد بود»

تکریم علی (ع) و فرزندانش

از امام باقر علیه السلام نقل شده است که روزی پیامبر در مسجد نشسته بود که علی آمد و سلام کرد و نشست. پس از مدتی حسن آمد. پیامبر او را در دامن خود نشاند، به سینه چسبانید. آنگاه حسین آمد و پیامبر او را نیز به سینه چسباند.
در همین حین مردی وارد مسجد شد و بدون اینکه به علی و حسن و حسین علیهم السلام اعتنا کند، به پیامبر سلام کرد و نشست.
پیامبر به او فرمودند: چرا به علی و فرزندانش سلام نکردی؟ سوگند به کسی که مرا برای هدایت و دین حق بر انگیخته است، می‌بینم که بر علی و دو فرزندش رحمت خداوندی نازل می‌شود.

تور کربلا ارزان - تور کربلا 4 شبه

حضرت سید الاوصیاء امیرالمومنین علی علیه السلام در کربلا

ابن عباس می‌گوید: همراه حضرت علی علیه السلام در مسیر صفین بودم، وقتی به دشت کربلا (ساحل فرات) رسیدیم پیاده شدیم. ناگهان آن حضرت با صدای بلند گریه کردند و فرمودند: “یَابنَ عباس أتعرف هذا الموضع؟”؛ آیا این سرزمین را می‌شناسی؟ عرض کردم: نمی‌شناسم. حضرت فرمودند: اگر مانند من می‌شناختی از اینجا نمی‌گذشتی مگر این که مانند من گریه می‌کردی … این را فرمودند و گریه زیادی کردند طوری که اشک از محاسن شریف آن حضرت جاری و بر سینه مبارکشان می‌ریخت. فرمودند: “این سرزمین کربلاست، که محل شهادت حسینم و هفده نفر از نسل من و فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌باشد و مانند مکه و مدینه و بیت المقدس شناخته می‌شود.

کلام امام رضا (ع) در مورد گریه و زیارت بر امام حسین (ع)

ابراهیم بن ابی‏ محمود گوید: حضرت رضا (ع) فرمود: مردمان جاهلی در محرم جنگ را حرام می‏دانستند، ولی خون ما در آن ماه حلال شد و احترام ما هتک گردید، و فرزندان و زنان ما در آن اسیر شدند، و خیمه‌های ما را در آن آتش زدند، و اموال ما را در آن غارت کردند، و حرمت رسول خدا (ص) را نگاه نداشتند. روز حسین (ع) دیدگان ما را زخم کرد و اشک‌های ما را جاری ساخت و عزیزان ما را خوار نمود در زمین کرب و بلا، ای زمین کرب و بلا برای ما محنت و غم و بلا باقی گذاشتی تا روز قیامت، پس گریه کنندگان باید بر کسى همچون حسین (ع) گریه کنند، چراکه گریستن براى او، گناهان بزرگ را فرومی‌ریزد. سپس حضرت فرمود: چون ماه محرّم می‌رسید کسی پدرم (ع) را خندان نمی‌دید. غم و اندوه بر او چیره بود تا آنکه ده روز می‌گذشت. روز دهم روز سوگواری و اندوه و گریه او بود و  می‌فرمود: این روزی است که حسین (ع) در آن کشته شد.

گریه در رثاء سید الشهدا نیازمند معرفت حداقلی است. حتما در مراسمات و مجالس مذهبی دیده ایم افرادی را که انگار نه انگار که مصیبت سید الشهدا گفته میشود.

بدون کوچکترین تالمی شنونده می باشند و در مقابل افرادی از بدو ورود به مجلس اباعبدا… منقلب میشوند.

میزان معرفت به امام حسین و اهل بیت در گریه و شیون بر مصیب ایشان تاثیر مستقیم دارد.

 

تور کربلا هوایی 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

8 دیدگاه ها

 1. ناشناس گفت:

  وضعیت مرزها ایران و عراق چگونه است؟ مرز باز شده است؟

 2. ناشناس گفت:

  آیا در کربلا نماز را باید کامل خواند یا شکسته است؟

 3. ناشناس گفت:

  تور کربلا ۴ شبه برای چه تاریخی اعزام دارید؟

 4. ناشناس گفت:

  کمترین قیمت تور کربلا را چه زمانی میتوان داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.