ارز و پول رایج عراق

 

ارز و پول رایج عراق دینار است . با توجه به مصوبه دولت ارز مسافرتی به مسافرین عراق و عربستان تخصیص داده نمی شود. تمامی مسافرین تور کربلا هوایی و زمینی باید از ارز آزاد استفاد کنند.

 پول کشور عراق دینار است . پول ایرانی و حتی تراول براحتی در کشور عراق خرج میشود. نیازی به تبدیل ارز نیست.

 معمولا کسبه در تبدیل پول ایران به عراق ارزش پول عراق را بیش از ده برابر پول ایران محاسبه میکنند. علی رغم ارزش کمتر پول ایران دربرابر دینار عراق کسبه انجام معامله با پول ایرانی را نسبت به دینار ترجیح میدهند.

لذا به مسافرین توصیه میشود از انجام معامله با دلار یا دینار حتی المقدور خودداری نمایند . چرا که در تبدیل ریال به دینار یا دلار به طور عمومی بخشی از ارزش پول کاسته میشود . از این نظر مسافرین متضرر میگردند .

 پرداخت از طریق دستگاههای کارت خوان با استفاده از کارتهای بانکی عضو شتاب در صرافی ها و بسیاری از فروشگاههای عراق امکان پذیر است . لذا بعثت گشت توانا به زائرین تورهای کربلا و نجف توصیه میکند ضرورتی برای همراه داشتن حجم زیادی نقدینگی نیست. چرا که محافظت از آن نیز سخت و دشوار است و کاری غیر ضرور میباشد .

دینار واحد ارز و پول رایج عراق است که اکنون در ۹ کشور واحد پول رسمی محسوب می‌شود . در گذشته در کشور‌های دیگری نیز به عنوان ارز و پول رایج بوده است. کشور‌های اردن، صربستان، کویت، لیبی،الجزایر، بحرین، تونس، سودان، مقدونیه و عراق از دینار به عنوان واحد رسمی پول استفاده می‌کنند. دینار عراقی از سال ۱۹۳۱ به گردش افتاد.

دینار واحد ارز و پول رایج عراق سال ۸۱ با ریال ایران برابر بود . هر ۱۰ هزار دینار عراقی به قیمت هزار تومان (۱۰ هزار ریال) معامله می‌شد.متاسفانه با کاهش ارزش پول ایران هر ساله شاهد افزایش ارزش دینار عراق در برابر ریال ایران هستیم. زمانی عراقیها اگر دلار یا دینار به انها می دادید می گفتند ریال بدهید. ولی در چند ماه اخیر بیشتر ترجیح میدهند با دینار کار کنند. چراکه نوسانات ریال بسیار زیاد است.

تور کربلا هوایی 6 و 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه