تور کربلا ویژه ولادت رسول اکرم و میلاد امام جعفر صادق
آبان 4, 1398
رزرو هتل و اقامت ارزان در کربلا نجف با خدمات پذیرایی
آبان 6, 1398

اعتراضات ، حادثه ها و ناآرامی های عراق در بغداد ، کربلا و نجف

صفحه اصلی سایت بعثت گشت توانا
اعتراضات ، حادثه ها و ناآرامی های عراق در بغداد ، کربلا و نجف در جریان است.
اعتراضات بسیاری در شهرهای متعدد عراق از جمله بغداد و کربلا و نجف به وقوع پیوسته است . شمار زیادی از شهروندان عراقی از هفته‌ها پیش تاکنون علیه وضعیت نا‌بسامان اقتصادی، فساد گسترده و ناتوانی دولت در تامین امنیت شهروندان در بغداد و دیگر شهرهای دیگر این کشور تظاهرات می‌کنند. شبکه تلویزیونی رودآو روز جمعه ۲۴ اکتبر گزارش کرد که معترضان از خواست‌های ابتدایی خود مبنی بر مبارزه با فساد و بیکاری فراتر رفته و خواستار سرنگونی دولت هستند.

چرخه نابسامانی و حادثه عراق

عراق از سال ۱۹۹۱ و پس از نخستین جنگ خلیج فارس در برابر تحریم‌های بی‌سابقه سازمان ملل متحد (موسوم به نفت در برابر غذا) توان اقتصادی و بنیه اجتماعی خود را به میزان بسیار زیادی از دست داد. به نظر می‌رسد عراق پس از سقوط رژیم صدام به دست ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی، وارد یک چرخه از نابسامانی و از هم پاشیدگی اجتماعی شده است. به باور برخی صاحب‌نظران، قانون اساسی جدید جمهوری عراق (مصوب ۲۰۰۶) شکاف‌های دینی و قومی در این کشور را عمیق‌تر و نهادینه کرده است. و این امر منجر به گردیده تا عراق آبستن حادثه های متعددی گردد. حادثه هایی که دامنه آن در شهرهای عراق رو به گسترش است. و دامنه اعتراضات از دیروز به امروز و فردا و … ادامه دارد.

آخرین آمار کشته شدگان و مجروحان اعتراضات عراق

به گفته منابع رسانه ای عراق، در جریان ناآرامی های جاری در بغداد و چند شهر دیگر و زد و خوردهای ناشی از آن، بیش از 30 نفر کشته و بیش از دوهزار نفر مجروح شدند.

پارلمان عراق نیز امروز به منظور بررسی خواسته های معترضان و مصوبات دولت و اجرای بسته اصلاحات و بررسی حادثه های عراق تشکیل جلسه می دهد.

سازمان ملل از دولت عراق و دیگر طرف ها خواسته است خویشتن داری کرده و از خشونت های بیشتر بر حذر باشند.

اعتراضات عراقی ها در نجف

“لوی الیاسری” استاندار نجف نیز در  اظهاراتی، تظاهرات و شلوغی ها امروز در این شهر را بسیار آرام توصیف کرد و گفت: حدود چهار هزار نفر در حرکتی آرام به خیابان ها آمدند و تعامل بسیار خوبی میان آنان و نیروهای امنیتی بود و به یکدیگر شاخه های گل تقدیم می کردند.

وی افزود: وضعیت استان در حال حاضر کاملا طبیعی است و خیل عظیم زائران پیاده روی رحلت پیامبر اکرم (ص) به سمت میدان ثوره العشرین و صدرین در حرکت هستند.

الیاسری گفت که اغلب تظاهرکنندگان، پایبندی خود را به بیانیه امروز مرجعیت عالی عراق نشان دادند و حادثه خاصی در نجف این شهر زیارتی عراق روی نداد.

نارآرامی های عراق در نجف کاملا تحت کنترل است.

اعتراضات عراقی ها در کربلا

اوضاع شهر کربلا با وجود پشت سر گذاشتن یک روز اعتراضی آرام، ساعتی پیش متشنج شد و معترضان در چند نقطه شهر از جمله در نزدیک ساختمان استانداری و خیابان های اطراف تجمع و اقدام به برپایی آتش کردند. استاندار کربلا نیز دقایقی پیش اجرای مقررات منع آمد و شد در این استان را اعلام کرد. پیش تر شش استان جنوبی عراق اعلام کردند که به دلیل بروز خشونت‌های گسترده این مقررات را از امشب به موعد اجرا گذاشته اند.

با وجود تظاهرات در کربلا به تدریج شاهد غیر هیجانی شدن اعتراضات در این شهر زیارتی هستیم و اعتراضات عراقی ها با نظم و کنترل احساسات هیجانی ادامه دارد. در صحنه هایی شاهد تقدیم گل و پرچم عراق بین معترضین و نیروهای امنیتی در کربلا هستیم.

نارآرامی های عراق در کربلا کاملا تحت کنترل است.

تقدیم گل و پرچم بین عراق ها

بازداشت دو نفوذی مسلح در بغداد

ریاست اطلاعات شهر بغداد نیز از بازداشت یک فرد مسلح خبر داد که در نزدیکی میدان «النصر» بازداشت شد. این فرد به سمت تظاهرات‌کنندگان تیراندازی می‌کرد.

شبکه خبری «العالم» هم به نقل از منابع خبری گزارش داد که معترضان حاضر در بغداد شخصی را بازداشت کردند که سلاح کلت کمری به همراه داشت.

این منابع تأکید کردند که این شخص، نفوذی بوده و در نزدیکی پل «الجمهوریه» بغداد به سمت نیروهای امنیتی تیراندازی می‌کرد.

از شهر بصره نیز خبر می‌رسد که معترضان گذرگاه «ام قصر» و مسیرهای منتهی به آن را بسته‌اند.

اعتراضات در بغداد کربلا و نجف بر خلاف جنوب عراق آرام است

در بغداد پایتخت عراق اما در پی انتشار فراخوان هایی مبنی بر آغاز دوباره اعتراضات و شلوغی های خیابانی در بغداد و چند شهر دیگر از عصر جمعه، در شبکه های مجازی، گروهی به پیشواز آن رفته و از دیشب و بویژه سحرگاه امروز در چند مرحله پس از تجمع در میدان تحریر بغداد و عبور از پل جمهوری یک بار نیز توانستند موانع را کنار  زده و وارد منطقه سبز شوند.

تلاش و اصرار چندباره عده ای از تظاهرکنندگان برای ورود مجدد به منطقه سبز در ساعات صبح امروز با اقدام ماموران امنیتی بی نتیجه ماند و آنان بارها با شلیک گاز اشک آور و گلوله های صوتی، معترضان را از اطراف دروازه اصلی این منطقه دور کردند.

وضعیت در بغداد هم اکنون نسبتا آرام گزارش می شود و حضور تظاهرکنندگان در میدان تحریر ادامه دارد و برخی نیز اقدام به برپایی چادر و آغاز  تحصن در میدان تحریر کرده اند اما خبری از تنش با نیروهای امنیتی نیست.

تور کربلا ارزان - تور کربلا 4 شبه

شرایط شهرهای زیارتی کربلا و نجف و کاظمین و سامرا

با بررسی اعتراضات و شلوغی های مردمی در شهرهای مختلف عراق مشخص میگردد نوع اعتراضات عراقی ها در شهرهای زیارتی این شهر یعنی کربلا نجف کاظمین و سامرا متفاوت از دیگر شهرها می باشد.

مردم در این شهرها با پیروی از فرمانهای مرجعیت خود را پایبند به عدم تخریب اموال و خرابی اماکن میدانند.

اوضاع در شهرهای کاظمین و سامرا به مراتب آرامتر از کربلا و نجف است . تقریبا میتوان گفت در کاظمین و سامرا به جز چند تجمع کوچک تظاهرات و اعتراضات گسترده ای روی نداده است.

نارآرامی های عراق در نجف کربلا کاظمین و سامرا کاملا تحت کنترل است.

آیا در این شرایط میتوان برای زیارت به کربلا رفت؟

همانطور که اشاره شده اعتراضات و شلوغی های عراق در شهرهای زیارتی کربلا نجف کاظمین و سامرا کنترل شده و بسیار آرام است. لذا امکان تشرف به این شهرها مقدور است. آنچه مورد توجه باید قرار گیرد این است که عزیزان با استفاده از تورهای کربلا به سفر زیارتی مشرف شوند. در شرایط اعتراضات عراق سفر شخصی به عراق خطرناک است و توصیه نمی شود.

بعثت گشت توانا به عنوان مجری مستقیم تور کربلا در خدمت هموطنان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از تاریخهای اعزام و نرخ انواع تور کربلا هوایی و زمینی اعم از تور کربلا کوتاه مدت 2 شب و 3 روز یا تور کربلا 3 شب و 4 روز یا تور کربلا 4 شب و 5 روز یا تور کربلا 6 شب و 7 روز یا تور کربلا 7 شب و 8 روز با شماره های 88749000  – 09106884228 تماس برقرار نمائید.

 

تور کربلا هوایی 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

4 دیدگاه ها

  1. طاهره گفت:

    آیا شرایط در عراق برای سفر عادی شده است؟

  2. محمود گفت:

    آیا اعتراضات عراق تمام شد؟ میشود اکنون به کربلا و نجف رفت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.