آشنایی با شهر مقدس کربلا
تیر 19, 1397
معنی حماسه
تیر 20, 1397

تاریخچه سرزمین کربلا

تاریخچه کربلا به عصر تمدن بابلی ها بر می گردد . بعضی از محققان معتقدند که کربلا یعنی « قرب اله» که ریشه واژه بابلی کلمه ( قدیم ) است. بعضی دیگر از محققان عقیده دارند که واژه کربلا از واژه «کوربابل» بدست آمده است که به معنای مجموعه روستاهای بابل قدیم است که «نینوی» و «غاضریه» از جمله آنهاست.

سرزمین کربلا تا قبل از واقعه عاشورا در سال ۶۱ هجری قمری، منطقه ای بیابانی بوده است . اما بعد از ماجرای کربلا و شهادت امام حسین علیه السلام و یارانش گنبد و بارگاهی بر مزار حضرت سیدالشهداء و یارانش ساخته شد که از آن پس کربلا به یکی از مکان های زیارتی و مقدس جهان اسلام تبدیل شد.

بعضی دیگر معتقدند تاریخچه کربلا به تمدن های بین النهرین باز می گردد و در آن معابدی برای نماز وجود داشته است . کربلا مرکب از دو واژه آشوری «کرب» به معنای حرم و «أیل» به معنای «خدا» است و معنای کربلا ، حرم خدا است.

اما وقتی که امام حسین (ع) به این سرزمین رسید و نام آن را پرسید و در جواب، نام کربلا را شنید فرمود: « أللّهُمَّ إنّی أعوذُ بِکَ مِنَ الکَربِ وَالبلاء».
(خدایا من از سختی ها و بلاهای این سرزمین به تو پناه می برم).
* بعثت گشت توانا مجری مستقیم تور کربلا هوایی و تور کربلا زمینی با اعزامهای هفتگی کربلا و نجف در هتلهای گروه VIP – ستاره دار – الف و ب در خدمت علاقمندان تور کربلا می باشد

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید