محرم ماه خون و شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش
شهریور 31, 1398
وقایع 28 صفر – رحلت رسول اکرم و شهادت امام رضا و امام حسن مجتبی
مهر 11, 1398

معرفی مکان های زیارتی شهر کربلا

معرفی مکان های زیارتی شهر کربلا

مکان‌های زیارتی کربلا موضوعی است که ما در این مقاله به آن پرداخته‌ایم، پس اگر شما قصد این را دارید که به شهر کربلا سفر نمایید و حرم امام حسین را زیارت نمایید و همچنین قصد بازدید که از مکان‌های زیارتی کربلا را دارید، می‌توانید این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید و اطلاعات کافی در مورد مکان‌های زیارتی کربلا به دست آورید پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

درباره مکان های زیارتی کربلا

همان طور که می‌دانید کربلا یک شهر زیارتی می‌باشد که در کشور عراق قرار دارد و حرم امام حسین در شهر کربلا قرار دارد و همچنین این شهر از مکان‌های زیارتی بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. علاوه بر مواردی که ذکر شد عراق کشوری باستانی می‌باشد که دارای مکان‌های مذهبی زیاد می‌باشد. از این مکان‌های زیارتی می‌توان به مکان‌هایی که در زیر آمده است اشاره نمود با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا به بررسی مکان‌های زیارتی شهر کربلا بپردازیم:

حرم مطهر امام حسین و حضرت ابوالفضل العباس

از جمله مهم‌ترین مکان‌های زیارتی کربلا، حرم امام حسین و حضرت ابوالفضل العباس می‌باشد که هر ساله تعداد زیادی از زائران به قصد زیارت حرم مطهر امام حسین علیه‌السلام و حضرت ابوالفضل العباس به شهر کربلا سفر می‌نمایند. این دو حرم در فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار دارند و این فاصله در حدود ۳۰۰ متر می‌باشد و به فاصله از حرم امام حسین تا حرم حضرت عباس بین‌الحرمین می گویند.

حرم امام حسین از مکان های زیارتی کربلا

حضرت علی اکبر نیز در قسمت پایینی مرقد امام حسین دفن شده است و همچنین حضرت علی اصغر را نیز بر روی سینه امام حسین دفن کرده‌اند. ساختمان حرم مطهر امام حسین در دوره‌های باستانی صفوی عثمانی و غیره ساخته شده است و هر روزه افراد بسیار زیادی تلاش کردند تا این حرم را گسترش دهند.

حرم امام حسین از مکان های زیارتی کربلا

مکان زیارتی قتلگاه

یکی دیگر از مکان‌های زیارتی کربلا قتلگاه امام حسین (ع) می‌باشد. بر طبق روایاتی که از روز عاشورا بر جای مانده است قتلگاه به مکانی گفته می‌شود که امام حسین در آن مکان به شهادت رسیده است و بعد از زمانی و بعد از اتمام واقعه کربلا، افرادی امام حسین را به جایگاه کنونی منتقل کردند و در این جایگاه دفاع نموده‌اند. مکان زیارتی قتلگاه در نزدیکی آرامگاه حبیب بن مظاهر واقع شده است.

تل زینبیه

تپه‌ای در نزدیکی حرم مطهر امام حسین قرار دارد که ارتفاع این تپه در حدود ۵ متر می‌باشد و بر روی این تپه اتاقی ساخت گردیده است که تل زینبیه یا همان تپه حضرت زینب معروف گردیده است.

تل زینبیه از مکان های زیارتی شهر کربلا

بر طبق روایات متفاوتی که از روز عاشورا بر جای مانده است این تپه، تپه‌ای می‌باشد که حضرت زینب در روز عاشورا به این مکان رفته است تا هر آنچه که در میدان جنگ دشت کربلا رخ داده است را مشاهده نمایند و بر هر آنچه که اتفاق می افتد واقف باشد.

آرامگاه حر بن یزید ریاحی از دیگر مکان های زیارتی کربلا

همان‌طور که می دانید حر یکی از افرادی است که در روز عاشورا و در دشت کربلا به شهادت رسیده است و این فرد از لشکر یزیدیان جدا شده است و به کاروان امام حسین پیوسته و به این دلیل در روز عاشورا به شهادت رسیده است. پس از شهادت حر بن یزید ریاحی قبیله این فرد جنازه او را از میدان جنگ دشت کربلا خارج نموده‌اند و در روستایی که در ۹ کیلومتری قسمت غربی شهر کربلا قرار دارد دفن نموده‌اند. بعدها به دلیل این که قبر حر در این روستا وجود داشته است، مردم این روستا را با نام روستای حر می‌شناسند و آرامگاه حر بن یزید ریاحی از دیگر مکان‌های زیارتی کربلا به حساب می‌آید.

مقبره شهدای کربلا یکی دیگر از مکان های زیارتی کربلا

از دیگر مکان‌های زیارتی کربلا مقبره شهدای کربلا می‌باشد. در بخش جنوب غربی ضریح امام حسین پنجره فولادی واقع شده است که نشانگر این می‌باشد که شهدای کربلا را در این مکان قرار گرفتند. در بالای این پنجره فولادی تابلویی به رنگ سیاه قرار دارد که نام شهدای کربلا که در این مکان دفن شدند بر روی این تابلو نوشته شده است.

مدرسه مسجد الراس

مدرسه مسجد الراس به عنوان یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی کربلا به حساب آمده و در قسمت راست خروجی باب السدره در مسجد الرسول واقع شده است و در قسمت میانی مسجد کوچکی قرار دارد که بنابر روایاتی می گویند که هنگامی که سر امام حسین را در روز عاشورا بریده‌اند، سر امام را در این مکان قرار دادند. همچنین بنابر روایاتی می گویند که سر مطهر امام را در این مکان به مدت یک شب قرار دادند و پس از آن یک شب سر را به بدن امام حسین ملحق نموده‌اند.

آرامگاه عون بن عبدالله

آرامگاه عون بن عبدالله از جمله مکان‌های زیارتی کربلا می‌باشد که در مکانی نزدیک به اتوبان کربلا و بغداد واقع شده است. اما موضوعی که در مورد این مکان وجود دارد این می‌باشد که اختلافات نظر بسیار زیادی در مورد اینکه این آرامگاه به چه کسی متعلق می‌باشد وجود دارد. بنابر روایاتی برخی از افراد می‌گویند که این آرامگاه به اون بن عبدالله بن جعفر طیار فرزند حضرت زینب تعلق دارد که این فرد در روز عاشورا به درجه شهادت رسیده است. بنا بر طبق روایات دیگری افراد دیگری می‌گویند که این مزار به فردی به نام اون بن عبدالله یکی از نوادگان امام حسن مجتبی علیه‌السلام می‌باشد تعلق دارد و صحت این روایت خیلی بیشتر از روایت قبلی می‌باشد. این آرامگاه هر ساله پذیرای زائران بسیار زیادی بوده و به عنوان یکی از مکان‌های زیارتی کربلا به حساب می‌آید.

آرامگاه سید محمد مجاهد از دیگر مکان های زیارتی کربلا

سید محمد مجاهد فرزند سید علی طباطبایی بوده است که صاحب ریاض بوده و همسر نوه دختری مرحوم علامه بهبهانی صاحب کتاب مفاتیح بوده است. این فرد به دلیل این که در میدان جهاد با روس‌ها حضور داشته به نام سید محمد مجاهد معروف گردیده است. آرامگاه این فرد در بین حرم مطهر امام حسین و حضرت عباس و در بازار بابل هریس در دو طبقه قرار داده است و به عنوان یکی از مکان‌های زیارتی کربلا پذیرای زائران می‌باشد و آرامگاه این فرد دارای گنبد و ضریح فولادی بوده است. اما به دلیل اینکه توسعه‌هایی برای حرم اتفاق افتاده است آرامگاه این فرد از بین رفته و امروزه یادبودی از بارگاه سید محمد مجاهد در بین‌الحرمین قرار گرفته است.

آرامگاه طفلان مسلم از دیگر مکان های زیارتی کربلا

در ۳۰ کیلومتری شهر کربلا و در اتوبان کربلا و بغداد آرامگاه طفلان مسلم قرار گرفته است. آرامگاه طفلان مسلم از ابتدا و از شروع ساخت تا کنون تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده است. در گذشته ابتدا مزار طفلان مسلم به صورت ۲ قبر بود که در میان باغ بزرگ واقع شده بود.

آرامگاه طفلان مسلم از مکان های زیارتی کربلا

شاه اسماعیل صفوی پس از این که بغداد را فتح نمود دو گنبد بر روی مقبره‌ها این دو طفل ساخت. در ساخت این مقبره‌ها از کاشی‌های فیروزه استفاده شده است. در دوران قاجار آرامگاه طفلان مسلم به شدت توسعه یافته و اکنون در نزدیکی این آرامگاه استراحتگاه و ایوان‌هایی برای زائران این آرامگاه ساخته شده است.

آرامگاه طفلان مسلم از مکان های زیارتی کربلا

مزار ابن فهد حلی از جمله مکان های زیارتی کربلا

شیخ احمد بن محمد بن فهد فقیه بزرگی در امامیه می‌باشد. این فرد خانه خود را به عنوان استراحتگاه ای برای زائران حرم امام حسین تبدیل نموده و پس از اینکه این فرد فوت کرد، او را در همان خانه دفن نمودند. شاه عباس در سال ۱۳۳۳ قمری در باغی که در جنوب قبر این فرد قرار داشت، مسجدی بنا کرده و این مسجد را به صورت کامل کاشی کاری نمود و همچنین گنبدی بر روی قبر ابن فهد حلی بنا کرد. قبر ابن فهد حلی در قسمت غربی خیابان باب القبله صحن حرم امام حسین قرار دارد. امروزه در اطراف مسجد و آرامگاه ابن فهد حلی حوزه علمیه که دارای فعالیت بسیار زیادی می‌باشد ساخته شده است.

مقام امام صادق علیه السلام از جمله مکان های زیارتی کربلا

در نزدیکی حرم امام حسین زمین‌هایی به نام زمین‌های جعفریات وجود دارد که در آن زیارتگاهی ساخته شده است که بنا بر روایات گفته می‌شود که هنگامی که امام صادق علیه‌السلام به قصد زیارت امام حسین به کربلا آمده است در آنجا با آب نهر فرات غسل زیارت کرده است. به همین دلیل در ساحل غربی نهر علقمه مقام امام صادق علیه‌السلام واقع شده است و گنبد مقام امام صادق به صورت کامل کاشی کاری شده است.

مقام امام صادق از مکان های زیارتی کربلا

مقام حضرت مهدی (عج) از جمله مکان های زیارتی کربلا

در قسمت ورودی کربلا و همچنین در نزدیکی مقام امام صادق علیه‌السلام و قسمت شرقی حسینیه کنونی مقامی وجود دارد که به مقام حضرت مهدی معروف می‌باشد و این مقام دارای گنبد بسیار بلندی می‌باشد. این مقام به نام و یاد حضرت مهدی بنا نهاده شده است است.

نظر شما چیست ؟ آیا به مکان های زیارتی بالا سفر کرده اید ؟ تجربه خودتان را با ما در میان بگذارید.

 

تور کربلا هوایی 6 و 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.