تور کربلا ارزان هوایی و زمینی با کاظمین و سامرا
مهر 14, 1398
سرزمین کربلا و دانستنیهای مهم آن برای عموم
مهر 16, 1398

راهنمایی پیاده روی اربعین + هزینه ها و نکات مهم

راهنمایی پیاده روی اربعین + نکات مهم

راهنمایی پیاده روی اربعین + نکات مهم

صفحه اصلی سایت بعثت گشت توانا

پیاده روی اربعین

آیا شما نیز به دنبال پیاده روی اربعین هستید؟ آیا می دانید که هزینه‌های مربوط به اخذ ویزای عراق در پیاده روی اربعین چقدر می‌باشد؟ از شما دعوت می‌شود که ما را تا پایان مطالب پیش روی خود همراهی کنید و اطلاعات بسیار جالبی را در این خصوص به دست بیاورید.

پیاده روی اربعین یکی از سفرهای مذهبی در کشورمان به شمار می‌آید که در چند سال آخر مورد توجه میلیون‌ها مسافر و زائر واقع شده است و شما می‌توانید هجومی از زائران را مشاهده کنید که در به قصد زیارت از حرم شهیدان کربلا ده‌ها کیلومتر پیاده روی می‌کنند.

بی شک اربعین 98 نیز مثل سال‌های گذشته باشکوه برگزار خواهد شد چرا که با توجه به تعداد درخواست پاسپورت و ویزای عراقی می‌توان به این نتیجه رسید که امسال نیز میلیون‌ها زائر قصد سفر به عراق را دارند و به همین دلیل نیز به دنبال دست اولین‌ترین اطلاعات در این خصوص هستند تا بتوانند یک سفر بسیار راحت و آرامی را سپری کنند. مسئولین مربوط به این رویداد مذهبی نیز از ماه‌ها قبل تمام اقدامات لازم در جهت رفاه و امنیت زائران را تأمین نموده است و زائران می‌توانند بدون داشتن دغدغه‌ای به راحتی به پیاده روی اربعین پرداخته و در این رویداد بزرگ مذهبی کشورمان شرکت کنند.

اگر شما نیز قصد دارید تا در اربعین 98 شرکت داشته باشید می‌توانید با اخذ ویزای عراق اولین گام را در این خصوص برداشته و یک سفر و گردشگری مذهبی بی نظیری را به همراه دوستان و خانواده‌ی خود تجربه کنید. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد اخذ ویزای عراق، هزینه‌های اخذ ویزا و نکات مورد توجه در پیاده روی اربعین توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم.

اخذ ویزای عراق: پیاده روی اربعین

یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مدارک مورد نیاز برای پیاده روی اربعین، اخذ ویزای عراق می‌باشد که زائران محترم بایستی قبل از سفر خود به کنسولگری کشور عراق که واقع در تهران بوده مراجعه کرده و درخواست صدور ویزای خود را اعلام می‌کردند که البته چون دسترسی تمام زائران به کنسولگری امکان پذیر نبود، گردشگران و زائران می‌توانستند از طریق معتبرترین آژانس‌های هواپیمایی نیز به این منظور اقدام کنند.

بی شک اخذ ویزای عراق برای پیاده روی اربعین از سخت‌ترین و وقت گیرترین مراحل به شمار می‌آمده است که به عنایت و کمک مسئولان مربوط از سال 98 اخذ و صدور ویزای عراق برای پیاده روی اربعین کنسل شده است و زائرانی که قصد سفر به این کشور را دارند دیگر نیازی به تهیه ویزا ندارند، بلکه می‌توانند برای شرکت در پیاده روی اربعین تنها اقدام به اخذ پاسپورت داشته باشند. به همین جهت توصیه می‌شود که بدون اتلاف وقت و شرکت به موقع در پیاده روی اربعین هم اکنون اقدام به صدور پاسپورت داشته باشید چرا که در مرز کنترل‌های بسیار سختی در این خصوص صورت می‌گیرد و در صورت عدم داشتن پاسپورت، سفر شما دچار مشکل و تأخیر خواهد شد.

هزینه های اخذ پاسپورت عراق و سایت مربوط به آن: پیاده روی اربعین

توجه داشته باشید که با حذف ویزای عراق در پیاده روی اربعین، هزینه‌های سفر زائران و گردشگران مذهبی در این پیاده روی بسیار کاهش یافته است به طوری که زائران دیگر مجبور به پرداخت 40 دلار نیستند. حال سؤال این است که برای اخذ پاسپورت بایستی از کجا اقدام لازم را انجام داد و اینکه هزینه‌های مربوط به صدور پاسپورت چقدر می‌باشد؟

در پاسخ به این سؤالات می‌توان گفت که برای ثبت نام و اخذ پاسپورت مورد نظر خود در پیاده روی اربعین بایستی از وب سایت اینترنتی سماح اقدام لازم را انجام دهید و با پرداخت هزینه‌های تعریف شده می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به دریافت پاسپورت خود داشته باشید. هزینه‌های صدور پاسپورت برای پیاده روی اربعین را نیز می‌توان به شکل زیر ارائه داد:

  1. 1000 تومان بابت شناسه
  2. 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
  3. 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
  4. 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

توجه داشته باشید که برای ثبت نام در سامانه سماح نیز بایستی مبلغی در حدود 25 هزار تومان نیز در خصوص بیمه حوادث و خدمات درمانی پرداخت کنید. همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، میلیون‌ها زائر در پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند که این امر سبب شده است تا در بسیار از مواقع دسترسی به سامانه سماح راحت‌تر نباشد و همچنین زائران می‌توانند از دفاتر پلیس +10 نیز اقدام لازم را در جهت صدور پاسپورت خود اقدام کنند تا بتوانند در بهترین زمان ممکن اقدام به دریافت پاسپورت خود داشته باشند.

مرزهای مشترک ایران و عراق و فاصله آن: پیاده روی اربعین

افرادی که قصد شرکت در پیاده روی اربعین را دارند بایستی در مورد مرزهای بین ایران و عراق نیز اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشند. از مهم‌ترین مرزهای عراق و ایران که بی شک پیاده روی اربعین از این مرزها صورت می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

– مرز خسروی: این مرز فاصله 5 تا 7 ساعته با شهر نجف عراق داشه و در مرز استان کرمانشاه واقع شده است.

– مرز چذابه: فاصله زمینی مرز چذابه تا شهر نجف در حدود 4 تا 6 ساعته بود و این مرز در استان خوزستان قرار دارد.

– مرز شلمچه: یکی دیگر از مرزهای مهم برای پیاده روی اربعین، مرز شلمچه می‌باشد که فاصله این مرز تا شهر نجف حدود 5 تا 8 ساعت می‌باشد و در استان خوزستان واقع شده است.

– مرز مهران: یکی از پرترددترین مرزهای پیاده روی اربعین بوده که در جنوب استان ایلام واقع شده است و تا شهر نجف نیز حدود 4 تا 6 ساعت فاصله دارد.

توجه داشته باشید که برای شرکت در پیاده روی اربعین بایستی خود را به شهر نجف برسانید که برای رسید به این شهر نیز می‌توانید به دو شکل هوایی یا زمینی اقدام کنید که این کاملاً به علاقه و بودجه زائران دارد.

پایانه های مرزی برای خروج: پیاده روی اربعین

توجه داشته باشید که وزارت راه برای سهولت در خروج زائران در پیاده روی اربعین و با توجه به نزدیک برخی از استان‌ها به مرزهای عراق و ایران، تقسیم بندی‌هایی را انجام داده است و افرادی که قصد شرکت در پیاده روی اربعین را دارند بایستی به این تقسیم بندی‌های توجه لازم را داشته باشند. در ادامه به این پایانه‌های مرزی برای جهت شرکت در پیاده روی اربعین اشاره خواهیم کرد:

– مرز مهران: استان‌های تهران – البرز – قم – قزوین – گیلان – مرکزی – همدان – ایلام – لرستان – گلستان- مازندران

– مرز شلمچه: استان‌های خوزستان – بوشهر – کرمان – اصفهان – هرمزگان 0 تهران – خراسان رضوی – سیستان و بلوچستان – چهارمحال بختیاری – کهگیلویه و بویراحمد

– مرز چذابه: استان‌های تهران – سمنان – خراسان شمالی – خراسان جنوبی – خراسان رضوی – یزد- کرمان – فارس

– مرز خسروی: کرمانشاه – آذربایجان شرقی – آذربایجان غربی – اردبیل – زنجان – کردستان

شما نیز می‌توانید در پیاده روی اربعین به تمام این پایانه‌ها و استان‌های مربوط توجه داشته باشید تا بتوانید بدون معطلی در مرزها به راحتی در پیاده روی اربعین مورد نظر خود شرکت داشته باشید.

ساعات کار پایانه های مرزی: پیاده روی اربعین

یکی از مهم‌ترین سؤال هایی که برای بسیاری از زائران پیاده روی اربعین به وجود می‌آید این است که آیا در هر ساعاتی می‌توانند از مرز مشخص شده عبور کرده و در پیاده روی اربعین شرکت کنند؟

در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت، زائران می‌توانند در هر ساعتی از شبانه روز خود را به پایانه‌های مرزی رسانده و بعد از بررسی‌های صورت گرفته توسط مأموران مرزی به راحتی مرز ایران و عراق را رد کرده و در پیاده روی اربعین شرکت کنند. البته توجه داشته باشید که بهترین زمان برای رد شدن از پایانه‌های مرزی نیز اول صبح تا اول شب می‌باشد که هجوم زائران برای شرکت در پیاده روی اربعین، در این ساعات کمتر شده و شما می‌توانید بدون تلف کردن وقت خود به راحتی مرز عبور کنید.

بهداشت در پیاده روی اربعین

بهداشت در پیاده روی اربعین

توجه داشته باشید که رعایت بهداشت و پاکیزگی از مهم‌ترین اصل در پیاده روی اربعین می‌باشد که بسیاری از افراد نگرانی‌های زیادی را در این خصوص دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد به موارد زیر اشاره کرد:

– لباسشویی: زائران پیاده روی اربعین می‌توانند در موکب‌های بزرگ سر راهی اقدام به شستن لباس‌های خود داشته باشند و آنها را در فاصله زمانی استراحت خود خشک نمایند.

– حمام و دستشویی: در طول مسیر پیاده روی اربعین، می‌توان موکب‌های زیادی از حمام و دستشویی را مشاهده کرده که زائران می‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

– ظروف غذا و لیوان: برای رعایت بهداشت کامل و عدم تولید ظروف تجزیه نشدنی و پلاستیکی، به تمام زائران پیاده روی اربعین توصیه می‌شود که حتماً لیوان و ظرف مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید.

– ایستگاه‌های امدادی: زائران پیاده روی اربعین می‌توانند در طول مسیر میان نجف و کربلا ایستگاه‌ها بسیار زیادی از هلال احمرها را مشاهده کنند که هر کدام به شکل شبانه روزی خدمات مورد نیاز را ارائه می‌دهند.

چه وسایلی را در پیاده روی اربعین به همراه داشته باشیم؟

زائرانی که قصد شرکت در پیاده روی اربعین را دارند بایستی وسایل بسیار سبکی را به همراه داشته باشند تا بتوانند سختی راه را به راحتی تحمل کنند و بار اضافه به همراه نداشته باشند. از مهمترین و ضروری ترین وسایلی که می توان در پیاده روی اربعین به همراه داشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سیم کارت عراقی، دینار عراقی

– عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، اسپری ضد عرق، کلاه آفتاب‌گیر، ماسک

– شارژر موبایل، پاور بانک، سه راهی و سیم سیار

– مایع دستشویی، لوازم بهداشتی، پماد و پودر بچه

– چند عدد قرص سرماخوردگی و پماد زینک اکساید

– کفش و لباس راحتی بسیار مناسب

کفش و لباس راحت در پیاده روی اربعین

توجه داشته باشید که مسیر پیاده روی اربعین بسیار طولانی می باشد که اگر زائران نتوانند لباس و کفش راحتی لازم را داشته باشند بی شک سختی پیاده روی اربعین برای آنها دو برابر شده و احساس خستگی بیشتری را خواهند داشت.

– کفش: کفش‌های گران به معنای مناسب‌ترین کفش برای پیاده روی نمی‌باشد به همین جهت توصیه می‌شود که از کفش‌های بسیار سبک و راحت و بدون پاشنه استفاده کنید. هم چنین می‌توانید یک جفت صندل نیز در کوله پشتی خود قرار دهید که در صورت مشاهده هرگونه تاول زدگی یا عدم راحتی با کفش، از صندل‌های خود استفاده کنید.

– لباس: کشور عراق از شرایط اقلیمی گرمی برخوردار است به خصوص که پیاده روی اربعین مصادف با اواسط پاییز همراه بوده و زائران بایستی لباس خنک و راحتی را به تن داشته باشند تا گرمای مسیر پیاده روی اربعین آنها را مضطرب نکند. استفاده از لباس‌های رنگ روشن، گشاد، نازک و نخی می‌تواند مانع از عرق کردن و بو گرفتن زائران در طول مسیر پیاده روی اربعین شوند.

نکات مورد توجه در سفر: پیاده روی اربعین

در بخش های قبلی نکات بسیار مهمی را راجع به پیاده روی اربعین به حضورتان ارائه دادیم که از دیگر مهمترین و اساسی ترین نکات مورد توجه در پیاده روی اربعین نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– وعده‌های غذایی: در طول مسیر پیاده روی اربعین انواع غذاهای ایرانی و عراقی تهیه و آماده می‌شوند که زائران می‌توانند با توجه به ذائقه‌ی خود یکی از آنها را میل کند. البته توصیه می‌شود که به مقدار زیاد غذا میل نکنید با بتوانید پیاده روی اربعین را به راحتی طی کنید.

– حتماً توجه داشته باشید که وارد یک کشور دیگر با فرهنگ، آداب و رسوم دیگر شده‌اید که مردمان بسیار متفاوت با عقیده و افکار گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند و بایستی به تمام جنبه‌های فرهنگی این کشور احترام لازم را داشته باشید تا یک سفر مذهبی و پیاده روی اربعین بی نظیری را تجربه کنید.

 

تور کربلا هوایی 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.