مقام و منزلت امام حسین و آثار گریه و مصیبت بر او
فروردین 22, 1399
تور کربلا هوایی بهتر است یا تور کربلا زمینی؟
فروردین 24, 1399

توصیه ها ، وسایل ، لوازم و ملزومات سفر به کربلا چیست

صفحه اصلی سایت بعثت گشت توانا

انجام هر سفر نیازمند مقدماتی است. سفر کربلا نیز از این امر مستثنی نیست. طبیعی است برای داشتن سفری همراه با آرامش رعایت نکات و توصیه های ویژه مجربین این سفر ضرروی است. از سوی دیگر اینکه چه لوازم و وسایلی و ملزوماتی را با خود ببریم و یا نبریم از نکات مهم سفر کربلا می باشد.

انجام سفر بصورت کاروان

هموطنان فقط در قالب کاروان های معتبر حج و زیارت یا گردشگری برای زیارت عتبات عالیات به عراق عازم شده و از سفر بصورت انفرادی اجتناب نمایند. مسافرت به عراق با روادید زیارتی انفرادی برای افراد مشکلاتی را بهمراه دارد که بعضا در هنگام اتفافات و حوادث بدون کمک و مترجم باقی مانده و تا اقدام نمایندگیها خسارات جبران ناپذیری را برای آنان به بار می‎آورد.

انجام سفر کربلا و نجف بصورت شخصی هر چند شاید در وهله اول مقرون به صرفه تر باشد ولی به تجربه تمام کسانی که این کار را کرده اند نه تنها هزینه هایشان بیشتر از هزینه سفر بصورت کاروانی است بلکه آزار و اذیت و سختی بیشتری را باید متحمل شوند.

در سف کاروانی مسئولیت تمامی هماهنگی ها و ترنسفر و پذیرایی ها و گشت و زیارت دوره با کاروان است و مسافر به راحتی میتواند به اعمال عبادی خود بپردازد.

ورود غیر مجاز به عراق

از آنجائی که ورود غیرمجاز به خاک عراق، مجازات سنگین و حبس طولانی مدت (2 تا 10 سال) را در بردارد، لذا افراد به هیچ عنوان نباید به امید زیارت عتبات عالیات به صورت غیر مجاز وارد خاک عراق شوند، شایان ذکر است که در صورت ورود غیرمجاز، هیچ گونه تخفیفی از سوی مقامات قضائی عراق در این زمینه اعمال نخواهد شد.

افراد مسنی که نیازمند به ویلچر هستند چه باید بکنند؟

زائران کربلا معلی، در تمامی گروههای سنی هستند؛ ولی زائران سالخورده که احتیاج به ویلچر دارند و قادر به راه رفتن نیستند؛ توصیه می کنیم که همراه خود ویلچر ببرند. البته در هتل تعداد محدودی ویلچر موجود می باشد ولی به لحاظ کیفیت و تعداد محدود می باشد.

در حرمین چه کربلا و چه نجف میتوانید با سپردن کارت ملی یا پاسپورت از ویلچر رایگان استفاده نمائید. اگر مسافر شما میتوانید راه برود و از ویلچر به عنوان کمکی استفاده میکند توصیه میشود با خود ویلچر نبرید چرا که تا حدودی مدیریت و جابجایی آن دست و پاگیر است.

وسایل و لوازم ضروری و مجاز برای زائران

 • گذرنامه ( تحویل به مدیر گروه )
 • کارت شناسایی ویژه ( توسط دفتر زیارتی صادر می‌شود )
 • پول ایرانی یا ارز یا کارت عابر بانک ( صرفا به میزان مورد نیاز )
 • لباس متناسب با فصل
 • مهر ، تسبیح ، کتاب دعای کوچک ، ساعت
 • حوله دستی ، حوله حمام ، ملحفه (2عدد )
 • لیوان نشکن
 • دستمال پارچه ای یا کاغذی
 •  مسواک و خمیر دندان ، شانه یا برس کوچک
 • لوازم استحمام
 • دمپایی، نخ و سوزن ، ناخنگیر ساده
 • بیسکوئیت یا توت خشک درصورت تمایل(به مقدارنیاز )
 • داروهای تجویزی توسط پزشک معالج ( به مقدار نیاز برای مدت سفر ) به همراه نسخه لاتین آن داروها
 • کیف دستی ، ساک یا چمدان محکم قابل قفل شدن
 • طناب پلاستیکی متوسط برای بسته بندی
 • کیسه کوچک جهت گذاشتن کفش ها
 • دوربین عکاسی یا فیلم برداری ساده درصورت تمایل
 • تلفن همراه معمولی در صورت تمایل
 • صندلی چرخدار ، عصا ، چتر در صورت نیاز

تور کربلا ارزان - تور کربلا 4 شبه

پیاده شدن از اتوبوس

هنگام پياده شدن از اتوبوس ، دقت كنيد وسايل و چمدان ها در اتوبوس جا نماند . ضمناٌ در صورت نياز به چرخ دستي براي حمل اثاثيه ، ابتدا كرايه حمل را تعيين كنيد .

در زمان پیاده شدن از اتوبوس در کربلا و نجف عموما دستفروشها ازدحام و شلوغ میکنند و در حین این شلوغی بعضا از فرصت استفاده کرده و اقدام به جیب بری میکنند. لذا در زمان پیاده شدن اولیه از اتوبوس دقت کافی را داشته باشید.

همراه داشتن مواد مخدر

همراه داشتن مواد مخدر در عراق مجازات سنگین دارد. اگر به هر نوعی مواد مخدر همراه مسافر باشد زندانی شدن و ایجاد مشکل برای خود مسافر و همسفران وی قطعی است.

در طول مسیر نجف تا کربلا چندین بار مسافرین و اتوبوس توسط دستگاه و سگ چک میشوند پس ساده انگاری است که با قایم کردن مواد مخدر بتوان از مراحل بازدید به سلامت گذشت.

تور کربلا اقساطی و بین الحرمین

چه پول و ارزی همراه داشته باشیم؟

قبل از افزایش نرخ دلار کسبه عراق با پول ایرانی به راحتی معامله میکردند. اما بعد از افزایش نرخ دلار و نوسانات شدید از پذیرفتن ریال ایران امتناع دارند. زوار میتوانند با خود دینار از ایران ببرند یا دلار ببرند و در آنجا تبدیل به دینار کنند. این کار قدری خطرناک است چراکه امکان دارد خدای نکرده پول شما ربوده شود و اذیت شوید.

راه دیگر که امن تر است استفاده از کارت عابر بانک است. در عراق دستگاه های کارت خوان کارتهای عضو شتاب ایران فعال است. لذا شما به میزان دلخواه میتوانید از کارت خود برداشت کنید. در اطراف حرم صرافی های متعددی است با مراجعه به آنها و کشیدن کارت عابر بانک شتاب میتوانید به میزان دلخواه دینار بگیرید.

چه زمانی سفر کنیم؟

زمان سفر به عوامل متعددی بستگی دارد. در وهله اول شرایط زمان شخصی شما چه موقع آزاد است؟ در وهله دوم بدانید شش ماهه دوم سال هوا خنک و برای سفر کربلا و نجف فصل مناسبی است. در شش ماهه اول سال و بخصوص تابستان گرمای هوا آزار دهنده است. در وهله سوم اگر به دنبال درک مناسبتهای ملی و مذهبی در کربلا و نجف نیستید بدانید ازدحام جمعیت در مناسبتها زیاد است و این برای بعضی از عزیزان آزاردهنده است.

البته شوق زیارت سید الشهدا زمان نمی شناسد و هر زمان دل برای او بتپد زمان انجام سفر است و نباید تعلل کرد.

مطلب مهم در باب تهیه لوازم سفر مقدس کربلا این است که بیش از ضرورت تدارک اسباب سفر زمینی ، تدارک اسباب سفر معنوی ایجاب بیشتری دارد.

پس چه بهتر عزیزان قبل و در حین سفر شرایط علو روحی و معنوی را فراهم سازند تا بهره بیشتری از این سفر مقدس ببرند.

بعثت گشت توانا به عنوان مجری مستقیم تور کربلا در خدمت هموطنان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از تاریخهای اعزام و نرخ انواع تور کربلا هوایی و زمینی اعم از تور کربلا کوتاه مدت 2 شب و 3 روز یا تور کربلا 3 شب و 4 روز یا تور کربلا 4 شب و 5 روز یا تور کربلا 6 شب و 7 روز یا تور کربلا 7 شب و 8 روز با شماره های 88749000 – 09106884228 تماس برقرار نمائید.

تور کربلا هوایی 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

15 دیدگاه ها

 1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 2. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 3. ناشناس گفت:

  راهی برای بردن مواد مخدر به عراق نیست؟ من مواد لازم هستم.

 4. ناشناس گفت:

  برای سفر کربلا احتیاج به واکسن هست؟

 5. ناشناس گفت:

  همراه داشتن چتر در سفر کربلا ضرروری است ؟ بخصوص در فصل پائیز و زمستان

  • بعثت گشت توانا گفت:

   سلام
   در عراق بارندگی به ندرت اتفاق می افتد و زوار عمدتا در حرم یا هتل هستند.
   اما به جهت رعایت احتیاط همراه داشته باشید.

 6. ناشناس گفت:

  در حال حاضر با توجه به شلوغی های عراق امکان سفر به کربلا و نجف هست؟

 7. ناشناس گفت:

  سلام
  در فصل سرما چه پوششی برای کربلا داشته باشیم؟

 8. ناشناس گفت:

  چه ارزی را بهتر است همراه داشته باشیم

  • بعثت گشت توانا گفت:

   با سلام
   کسبه عراق با دینار معامله انجام میدهند
   شما میتوانید یا از ایران دینار تهیه کنید یا از عراق ، در عراق کارتهای شتاب ایرانی فعال است و میتوانید از صرافی ها به راحتی دینار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.