تور کربلا اقساطی – سفر به سرزمین عاشقان امام حسین
مهر 20, 1398
تور ارزان لحظه آخری کربلا ، نجف ، کاظمین و سامرا – هوایی و زمینی
مهر 23, 1398

تور کربلا زمینی را از کجا بگیریم + انواع اتوبوسهای سفر

صفحه اصلی سایت بعثت گشت توانا

تور کربلا زمینی یکی از روشهای رسیدن به سرزمین عشق و ایثار کربلای معلی می باشد. در گذشته انجام سفرهای زمینی کمتر مورد استقبال قرار میگرفت. در شرایط فعلی تحریم و سه برابر شده نرخ ارز و هزینه ها اقبال زوار به انجام تور کربلا بصورت زمینی بیشتر شده است.

در زمانی که نرخ ارز حدود 3500 بود استفاده از تور کربلا زمینی چندان مورد توجه نبود.

در این مقاله برآنیم تا نکات مهم در باب تور کربلا زمینی را خدمت علاقمندان ارائه دهیم.

چرا تور کربلا زمینی؟

با گذشت زمان انجام بیشتر سفرها به سمت هوایی میرود. چراکه هم ایمن تر است و هم سریع تر و هم متناسب با هزینه. در کشور عزیز ما ایران این رویه همسو با اعمال تحریمها و افزایش هزینه ها تغییر کرد. افزیش نرخ ارز سبب شد هزینه های مردم بطور متوسط سه برابر شود در صورتیکه در آمدها به این نسبت افزایش پیدا نکرده است.

علاقمندان تور کربلا قبلا گزینه اولشان سفر هوایی بود. تور کربلا زمینی به ندرت اجرا میگردید. و در صورت ثبت نام بطور مکرر  به تعویق می افتاد. چراکه ظرفیت تور کربلا زمینی به حد نصاب نمی رسید.

در شرایط فعلی وضعیت فرق کرده است. الویت اول زوار تور کربلا زمینی است و الویت دوم تور کربلا هوایی است.

چرا که نرخ تور کربلا هوایی حدود 37000000 تومان گردیده و پذیرش این رقم برای بسیاری ار مردم سخت است.

تور کربلا زمینی نرخش حدود 1500000 تومان است. این رقم تا حدی برای زوار کربلا قابل پذیرش است.

تور کربلا اقساطی و بین الحرمین

مدت زمان سفر در تور کربلا زمینی

خروج از کشور عمدتا از طریق مرز مهران انجام میشود. بسته به فاصله مبدا سفر تا مهران زمان سفر تعیین میگردد. درصورتیکه سفر از تهران شروع گردد حدود 15 ساعت طول میکشد تا اتوبوس به مرز مهران برسد.

قبلا کاروان یک شب در مهران اقامت میکرد و فردای روز سفر به داخل عراق آغاز میگردید. اکنون شرایط بهتر شده است. دیگر نیازی نیست که زوار یک شب در مرز اقامت داشته باشند. آنها به محض رسید به مرز عبور میکنند. این امکان انجان تور کربلا زمینی را قابل پذیرش تر ساخته است.

در داخل عراق حدود 3-4 ساعت از مرز مهران باید طی کرد تا بسته به اقامت اول به کربلا یا نجف رسید.

پس بر این اساس میتوان گفت شما سفری به طول 18-19 ساعت را پیش رو دارید.

این مدت در سفر هوایی یک ساعت و ربع می باشد!! البته با مقدمات و موخرات سفر هوایی طول کل پروسه حرکت بیش از اینهاست.

 • حداقل 1 ساعت تا رسید به فرودگاه امام خمینی
 • به طور متوسط 3 ساعت انتظار قبل از پرواز
 • یک ساعت و ربع طول پرواز
 • 1 ساعت فرایند پیاده شده از هواپیما و تشریفات خروج از فرودگاه
 • اگر اقامت اول کربلا باشد 2 ساعت سفر اتوبوسی از نجف

مجموع زمانهای فوق بعلاوه  وقفه های بینابین طول سفر مدت زمان تور کربلا هوایی را تا 10 ساعت افزایش میدهد!!!

انواع اتوبوسهای مورد استفاده در تور کربلا زمینی

با رسیدن اتوبوس به مرز دو حالت پیش می آید:

 • در صورتیکه اتوبوس کاپبتاژ باشد مسافرین با همان اتوبوس مستقیما وارد عراق میشوند. به جهت تعدیل هزینه ها کمتر مجریان تور کربلا ترجیح میدهند از این نوع اتوبوس استفاده کنند.
 • در صورتیکه از اتوبوسهای داخلی بدون کاپیتاژ استفاده شود. مسافرین تا مرز مهران میروند و آنجا با گذر از مرز سوار اتوبوسهای عراقی میشوند.

از نظر ساختار رفاهی اتوبوسهای به دو دسته تقسیم میشوند:

 • اتوبوسهای وی آپی که دارای 25 صندلی تخت خوابشو هستند.
 • اتوسهای معمولی 44 نفره

بدیهی است با توجه طول سفر استفاده از اتوبوسهای وی آی پی شرایط به مراتب بهتری را برای مسافر تور کربلا زمینی فراهم میسازد.

از آنجا که شروع حرکت از تهران غالبا عصر می باشد اتوبوس در همدان یک توقف برای شام و نماز دارد و بعد دیگر شب شده و زمان خواب است!! در واقع مسافر بیشتر زمان سفر را در خواب طی میکند و این خود تحمل طول سفر را بیشتر میکند.

تور کربلا زمینی

خدمات تور کربلا زمینی

در گذشته خدمات اسکان و پذیرایی تور کربلا زمینی ضعیفتر از خدمات تور کربلا هوایی بود. در شرایط فعلی با توجه به اقبال بیشتر به سفرهای زمینی خدمات این دسته تورها نیز مطلوبتر شده است.

به گونه ای که از نظر هتل و پذیرایی عمدتا تفاوتی در بین تور کربلا هوایی و زمینی نمی باشد. البته این جمله حجت نیست چرا که در بسیاری وارد به جهت کاهش هزینه ها مجری مجبور به کاهش سطح خدمات می کند. اما در شایط متعارف خدمات این دو تور با یکدیگر یکسان می باشد.

مدت اقامت تور کربلا زمینی

مدت اقامت تور کربلا زمینی بسته به نوع تور انتخابی و برنامه کاروان دارد.  حداقل زمان اقامت در عراق 6 شب است. 2 شب نجف و 4 شب کربلا. اما تورهایی با مدت 7 یا 10 شب اقامت در عراق نیز موجود است. البته این قبیل تورها کمتر انجام میشود. چراکه به جهت سفر زمینی به مدت زمان سفر یک روز رفت و یک روز برگشت نیز اضافه میشود. یعنی مسافری که 6 شب در عراق اقامت دارد عملا مدت سفرش 8 شب میگردد.

این مطول شدن زمان سفر سبب میشود کمتر اقبال از تورهای 7 و 10 شب اقامت در عراق شود.

بر عکس درخواستهای متعددی از جهت کاهش مدت اقامت به 4 شب می باشد. اما چون سفر زمینی است و طول راه زیاد با این درخواستها موافقت نمی شود.

کجا ثبت نام کنیم؟

بهترین روش برای سفر به عتبات عالیات مسافرت با کاروان‌های سازمان حج و زیارت یا سازمان گردشگری است؛ سفرهای این چنینی به‌صرفه‌تر از سفر انفرادی است چون در طول سفر تمام مسئولیت هتل، بیمه، حمل‌و‌نقل و خوراک بر عهده‌ی کاروان بوده و شما می‌توانید به‌راحتی به سفر و زیارت خود بپردازید. اکثر ایرانی‌ها با زبان عربی آشنایی چندانی ندارند و در صورت سفر انفرادی احتمال اینکه گیر کلاهبرداران بیفتند خیلی زیاد است.

ثبت‌نام در تورهای سازمان حج و زیارت یا گرشگری این امکان را به شما می‌دهد که در ایام پیک و اوج شلوغی شهر کربلا، دغدغه‌ی پیدا کردن هتل را نداشته باشید، در غیر این‌ صورت معلوم نیست خودتان بتوانید هتل مناسب با قیمت خوب پیدا کنید.

هزینه خوراک

در صورت سفر با تور ها و کاروان های زیارتی تهیه سه وغده غذایی با آن هاست اما در صورت سفر انفرادی کربلا از خوردن غذا در رستوران های بین راهی پرهیز کنید زیرا امکان مسمومیت به دلیل کیفیت پایین غذاها وجود دارد. پیشنهاد ما این است که از رستوران های خوب وشناخته شده کربلا مانند “الفردوس”، “زعفران” و “جبل عامل” غذا بخورید و یا غذاهای کنسروی و آماده با خود همراه داشته باشید.

پاسپورت سفر تور کربلا

قبل از هر چیز گذرنامه تهیه کنید

اولین و مهمترین چیزی که در سفرهای خارجی باید به همراه داشته باشید، گذرنامه است. بنابراین اگر قصد سفر به عتبات را دارید باید در ابتدا به فکر اخذ گذرنامه باشید. برای اخذ گذرنامه یا تمدید آن نیز کافی است سری به پلیس +۱۰ بزنید. البته اگر گذرنامه دارید و بیش‌تر از ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده است نیازی به تمدید یا اخذ گذرنامه نیست. زیرا همین گذرنامه به منزله مجوز سفر شما به کربلا خواهد بود.

البته توجه داشته باشید که در ایام عاشورا، تاسوعا، اربعین و اعیاد خاص ترافیک بالایی در دفتر پلیس +۱۰ اخذ گذرنامه وجود دارد، بنابراین بهتر است که از مدتی قبل نسبت به اخذ گذرنامه خود اقدام کنید.

دقت داشته باشید که برای سفر زمینی نیز به ویزا و پاسپورت نیاز می باشد.

بعثت گشت توانا به عنوان مجری مستقیم تور کربلا در خدمت هموطنان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از تاریخهای اعزام و نرخ انواع تور کربلا هوایی و زمینی اعم از تور کربلا کوتاه مدت 2 شب و 3 روز یا تور کربلا 3 شب و 4 روز یا تور کربلا 4 شب و 5 روز یا تور کربلا 7 شب و 8 روز با شماره های 88749000  – 09106884228 تماس برقرار نمائید.

تور کربلا هوایی 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

2 دیدگاه ها

 1. ناشناس گفت:

  آیا استفاده از اتوبوس های ۴۴ نفره در سفر کربلا خیلی آزار دهنده و سخت است؟

  • بعثت گشت توانا گفت:

   سلام
   در سفر زمینی حدود 15 ساعت در راه هستید استفاده از اتوبوسهای 44 نفره معمولی سفر را سخت میکند. توصیه میشود از اتوبوس های وی آی پی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.