اهمیت و فضیلت سفر به کربلا و زیارت امام حسین
مهر 28, 1398
معرفی هتل های شهر کربلا و آدرس آنها
مهر 29, 1398

چرا زیارت امام حسین در شب جمعه اهمیت ویژه ای دارد؟

صفحه اصلی سایت بعثت گشت توانا

چرا زیارت امام حسین در شب جمعه اهمیت ویژه ای دارد؟ مگر شب جمعه با سایر ایام و شبها تفاوتی دارد؟ شب جمعه، شب پرفضیلت و بابرکتی است، و در روایات برای این شب اعمالی سفارش شده است. در همین راستا، یکی از اعمال سفارش‌شده در این شب، زیارت امام حسین(ع) در کربلا می‌باشد . همچنین چون قبر آن‌حضرت در شب‌های جمعه زائران خاصی دارد، به اهمیت آن افزوده است. زائران ویژه زیارت مرقد مبارک امام حسین(ع) عبارت‌اند از خداوند تبارک و تعالی – پیامبران الهی و جانشینان آنان – فرشتگان

فضیلت زیارت امام حسین در ایام خاص

یکی از فضیلت‌های بزرگ‌ سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام که در روایات فراوان به چشم می‌خورد، تشویق و ترغیب به زیارت آن وجود مقدس در کربلا است که پیامبر و معصومین علیهم‌السلام بر آن تأکید فراوان داشته‌اند. به همین جهت مردم را در تمام سال، به زیارت آن بزرگوار فراخوانده‌اند، به‌ویژه در روزهای مخصوصی که زیارت مخصوصه معروف و مشهور گردیده است.
مثلاً در شب و روز جمعه و شب و روز عرفه و شب و روز عید قربان و شب و روز عید فطر و اول و نیمه ماه رجب و نیمه شعبان و روز اول و نیمه و آخرماه رمضان و شبهای قدر به‌ویژه شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان و شب و روز عاشورا و اربعین.
وجود همین روایات از پیامبر و معصومین (ع) سبب شد که بزرگان اهل حدیث و فقهای بزرگ شیعه آن‌ها را در کتاب‌های حدیثی و فقهی خود آورده و ضمن دسته‌بندی کردن آن‌ها عنوان استحباب و تأکید استحباب به آن‌ها بدهند. همان‌گونه که مرحوم کلینی و شیخ طوسی و شیخ صدوق و حر عاملی و علامه مجلسی و دیگران چنین کرده‌اند.

تور کربلا ارزان همراه با کاظمین و سامرا

آداب زيارت

اهم آداب زيارت امام حسین در کربلا اين است كه بدانيم بين حيات و ممات معصومين (عليهم السلام ) هيچ فرقى وجود ندارد. از واضحات است كه خواندن قرآن در هر روز، و ادعيه مناسبه اوقات و امكنه ، در تعقيبات و غير آن ها؛ و كثرت تردد در مساجد و مشاهد مشرفه ؛ و زيارت علما و صلحا و همنشينى با آنها، از مرضيات خدا و رسول (صلى الله عليه و آله و سلم ) است و بايد روز به روز، مراقب زيادتى بصيرت و انس به عبادت و تلاوت و زيارت باشیم

اهمیت زیارت شب جمعه

شکّى نیست که زیارت امام حسین علیه السلام در غیر ایّام مخصوصى که گذشت، در هر وقت و زمان دیگر، خصوصاً اوقات شریفه و بالاخصّ ایّامى که با آن حضرت نسبتى داشته باشد (مثل روز مباهله و روز نزول سوره «هل أتى» و روز تولّد آن حضرت) فضیلت دارد و در این ایّام فرشتگان از آسمان نازل مى شوند، و در میان آنها، شب هاى جمعه از اهمّیّت ویژه اى برخوردار است و روایات متعدّدى در ارتباط با آن وارد شده است، از جمله:
ـ در حدیثى از امام صادق علیه السلام مى خوانیم خداى متعال در هر شب جمعه نظر عنایت خاصّى به امام حسین علیه السلام) مى افکند و جمیع پیامبران و اوصیاى آنان را به زیارتش مى فرستد.
ـ «ابن قولویه» از یکى از یاران امام صادق(علیه السلام) نقل مى کند که فرمود: «هر کس در هر جمعه، قبر امام حسین(علیه السلام) را زیارت کند به یقین آمرزیده مى شود، و با حسرت از دنیا بیرون نمى رود، و با حضرتش در بهشت همسایه مى شود»، سپس به او فرمود: «چه کسى است که از همسایگى با امام حسین علیه السلام در بهشت شادمان نشود؟» عرض کرد: کسى که رستگار نشده باشد.
ـ از بعضى روایات استفاده مى شود که حضرت ولى عصرعلیه السلام خبر سلیمان اعمش را که مى گوید: «همسایه اش به او گفت: در خواب دیدم که برگه هایى از آسمان فرو مى ریزد که در آنها امان از آتش دوزخ براى هر کس که در شب جمعه امام حسین علیه السلام را زیارت کند نوشته بود» تأیید فرموده است.

سفارش حضرت ولی عصر (عج) به زیارت امام حسین در شب جمعه

حضرت ولی عص (عج) فرمودند: «نَعَم زِيارَه الحُسَين (ع) فِي لَيلَهِ الجُمعَه اَمانُ مِن النّار يومَ القِيامَه؛ يعني، آري زيارت حسين (ع) در شب جمعه امان از آتش دوزخ در روز قيامت خواهد بود.»
چنانکه مي نگريد حضرت ولي عصر (ع) سخن قاريان تعزيه امام حسين (ع) و حديثي را که آنان درباره زيارت حضرت سيدالشهدا مي خوانده اند، تصديق و تقرير کرده و خود نيز بطور قطعي تصريح فرموده اند که زيارت امام حسين ع در شب جمعه، امان آدمي از آتش قهر الهي در روز قيامت خواهد بود.
راستي چقدر دلنشين است که صاحب الامر و الزمان و منتقم خون پاک و مقدس حضرت حسين بن علي (ع) بدينگونه از زيارت جدش امام حسين (ع) سخن گفته و چنين نويد روح افزا و نشاط انگيزي را به زائران حسين (ع) مي دهد.

تور کربلا ارزان همراه با کاظمین و سامرا

کثرت روایات مبتنی بر زیارت امام حسین (ع)

از جمله مواردی که بسیار در روایات بر آن تاکید شده است، زیارت امام حسین در کربلا می‌باشد، در این‌باره،اهل بیت (ع) به سفارش و تشویق مردم به‌صورت زبانی اکتفا ننموده و خود نیز هر وقت فرصت را مهیا دیده‌اند به زیارت آن حضرت رفته و به صورت عملی نیز اهمیت زیارت حضرت اباعبدالله (علیه‌السّلام) را برای مردم بیان نموده‌اند، که در این‌باره روایاتی با مضامین بسیار عالی نقل شده تا جایی که بعضی از این ذوات مقدسه برای شفای بیماری خودشان کسی را به زیارت قبر مبارک حضرت اباعبدالله (علیه‌السّلام) فرستاده تا برای شفای بیماری آنها دعا کند، و نیز بعضی از امامان (علیهم‌السّلام) در مورد زیارت حضرت اباعبدالله (علیه‌السّلام) به گونه‌ای سخن گفتند که بعضی از علمای بزرگوار شیعه از آن، وجوب زیارت آن حضرت را فهمیدند.
روایت‌های نقل شده از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) در باب زیارت حضرت اباعبدالله (علیه‌السّلام) به صورت یکسان نبوده، و با توجه به شرایطی که حضرات در آن به سر می‌بردند، مختلف می‌باشند، به صورتی که با مراجعه به کتاب‌های حدیثی شیعه، می‌بینیم بعضی از معصومان (ع) از آنها روایت‌های زیادی در این باب نقل شده، ولی از بعضی دیگر، کمتر به چشم می‌خورد، ولی این قضیه دلیل بر کم بودن روایت در این باب نمی‌باشد، زیرا تعداد روایت موجود در این باب، بسیار زیاد می‌باشد که به جرات می‌توان گفت از حد تواتر نیز گذشته است

روایت امام صادق (ع) برای زیارت امام حسین (ع)

ابن قولويه از داوود بن فرقد نقل كرده كه امام صادق عليه السلام فرمود: «هر كس هر جمعه، قبر حسين عليه السلام را زيارت كند، خداوند، بى ترديد، او را مى آمرزد و بدون هيچ حسرتى از دنيا مى رود و جايگاهش در بهشت، كنار حسين بن على عليه السلام است».
سپس فرمود: «اى داوود ! چه كسى خوشش نمى آيد كه در بهشت، همسايه حسين عليه السلام باشد؟!».
گفتم: كسى كه رستگار نيست.

 

بعثت گشت توانا به عنوان مجری مستقیم تور کربلا در خدمت هموطنان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از تاریخهای اعزام و نرخ انواع تور کربلا هوایی و زمینی اعم از تور کربلا کوتاه مدت 2 شب و 3 روز یا تور کربلا 3 شب و 4 روز یا تور کربلا 4 شب و 5 روز یا تور کربلا 7 شب و 8 روز با شماره های 88749000  – 09106884228 تماس برقرار نمائید.

تور کربلا هوایی 7 شبه
تور کربلا هوایی 4 شبه
تور کربلا زمینی 6 شبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.